מתי נשכור חוקר להפרת זכויות יוצרים?

שימוע פלילי

נושא הפרת זכויות היוצרים מעוגן בחוק, וזוכה לשורה של התייחסויות מטעם המחוקק אשר מגדיר נכסים לא מוחשיים כ: טכניקות והמצאות, שיטות, שמות מסחריים של ארגונים, שם ומוניטין של אדם פרטי, פטנטים, עיצובים ויצירות אמנות.

קניין רוחני הוא נושא מעט בעייתי. בעוד שניתן להוכיח באופן די פשוט פעילות עבריינות דוגמת גניבה של מוצר מסוים או כסף, הרי שבמקרה שכזה אנו נמצאים אל מול דבר מה שאיננו גשמי. הוא קיים, הוא מניב כספים עבור בעליו החוקיים, אך הוא איננו לובש צורה.

שירותי חקירות לזכויות יוצרים

עד כמה שהנושא נשמע מורכב, הרי שחקירות מסוג זה דווקא 'זוכות' לפופולריות לא מועטה כלל. למעשה, בשל העובדה שהן עוטות על עצמן מעין הילה של תחום אפור בו ניתן לפסוע ימינה ושמאלה ללא חשש, רבים מנצלים זאת ופועלים למען טובתם הכלכלית.

השכרת שירותי חקירה בנושא זה, מטרתה היא אחת: לגבש הוכחות חותכות אשר מעידות על כך שאדם או גוף מסוים, מנצלים לרעה קניין רוחני שנמצא תחת בעלותו של אדם או גוף אחר, ועושים זאת למען אינטרס מסוים. לרוב יהיה כמובן מדובר באינטרס כלכלי מובהק.

הוכחת הנזק שבשימוש בקניין רוחני שלא על-פי חוק, יכולה לגרור החלטה משפטית לתשלום פיצויים וכן תשלום רטרואקטיבי עבור הבעלים החוקיים של הנכס הרוחני.

דוגמה לתרחיש

אין דרך יעילה יותר להוכיח פגיעה בזכויות יוצרים מאשר לגרום לאותו אדם שחשוד בעבירה זו, לעשות אותה שוב, והפעם בצורה מתועדת.

דוגמה מופתית לכך היא כ' שעבד לאורך שנים רבות בחברה המספקת שירותי הקמה והתקנה של פרגולות ייחודיות לעסק. אותו עסק נהנה מהצלחה מסחררת ומספק שירותים ללקוחות בכל רחבי הארץ, ואף ללקוחות מעבר לים בפרויקטים רחבי ידיים.

כ' התפטר לאחר שהחליט כי הוא מקצועי מספיק כדי לספק את שירותיו בנפרד. הוא הקים חברה, רק שהחליט להשתמש באותו השם של העסק אותו עזב. אם לא היה די בכך, הוא גם נטל פרויקטים שונים שבהם לקח חלק בהיותו שכיר, והציג אותם כאילו והיו שלו.

השמועה הגיעה עד מהרה לבעלי העסק המקוריים, שביקשו לבחון את הנושא. משהעובד לשעבר הכחיש את הנידון, פנה העסק המקורי למשרד חקירה שיבחן את הנושא בקפידה.

מהלכי החקירה

ההוכחה הטובה ביותר היא למעשה בשכירת השירותים של העסק המתחרה.

חוקר פרטי מטעם משרד החקירות שנשכר לטובת המהלך, הגיע כלקוח וביקש לקבל שירותי התקנה של פרגולות עבור אתר נופש חדש שעתיד להיות מוקם באזור מסוים בדרום הארץ.

אותם הבעלים של העסק החדש, היה נלהב לקבל עליו את הפרויקט והציג את עצמו בשם של העסק המקורי וכן הציג תיקי עבודה שאינם שלו. פעילות זו תועדה היטב והוגשה כהוכחות חותכות לבית המשפט.