סקר סיכונים – לשם מה זה נועד וכיצד מבצעים אותו

סקר סיכונים – לשם מה זה נועד וכיצד מבצעים אותו

כאשר גורם עסקי או אחר מחליט להתחיל בפרויקט מסוים, אחד הדברים הראשונים שהוא צריך לעשות זה בדיקת סיכונים, האם ועד כמה הפרויקט מסוכן. זאת בשביל למנוע מצב שהוא לא יכול לעמוד בו מסיבות שונות.

בדרך כלל, נהוג לחשוב שמדובר על בדיקה שמתבצעת אך ורק מטעמים כלכלים, כספיים. כלומר, עסק שאמור להשקיע משאבים בפרויקט מסוים, יבצע בדיקה האם הוא יכול לעמוד בו, האם הוא יכול להוציא אותו לפועל מבחינה כלכלית מבלי לגרום לעצמו נזק.

זה נכון שיש צורך לבצע את הבדיקה מבחינה כלכלית, מבחינה תקציבית, אך כשאנחנו מדברים על בדיקת סיכונים, אין הכוונה רק להיבט הזה אלא גם להיבטים אחרים, היבטים של בטיחות, היבטים של איכות סביבה, היבטים שקשורים לעבודה באופן אמיתי, פיזי. במילים אחרות, סקר סיכונים לא מתייחס בהכרח לשאלה הכלכלית כמו לשאלת היכולות בפועל, לבצע את הפרויקט מבלי לסכן את העובדים, את הסביבה, מבלי לגרום נזק משמעותי למקום.

צריך לומר, הרעיון של סקר סיכונים הוא מאוד משמעותי לא רק למי שאמור לבצע את הפרויקט או למי שעומד מאחוריו, קרי החברה או היזמים, אלא הוא חשוב גם לסביבה ולכל מי שאמור להיות מושפע מכך. דוגמא טובה אנחנו יכולים לראות, אם למשל רוצים לבצע פרויקט מסוים של בנייה באזור ספציפי, אז יש צורך לבצע סקר במקום, בשביל לוודא שהבנייה לא תגרום נזק למקום, לא תגרום נזק לאנשים שגרים או עובדים בסביבה, לא תגרום נזק לאתרי טבע קרובים וכדומה.

הרבה פעמים, יזמים וקבלנים מנסים להתנער או לשנות את ההחלטות של חברות אשר ביצעו סקרים מסוג זה, בשביל לאפשר להם לבנות במקומות מסוימים. הבעיה היא, שהבנייה עלולה לגרום נזק משמעותי לסביבה, בין אם זה לאדמה ובין אם זה למים, ולא פעם היזמים מבקשים לבצע את הבנייה באזורים בהם אסור לבנות בגלל רעלים שונים שנמצאים בקרקע ועוד. אלה דברים שרק סקר סיכונים מקצועי יכול לגלות ולמנוע. לכן גם חשוב מאוד לבצע את הסקר בצורה מקצועית ונכונה.

מי עושה את הסקר וכיצד מבצעים אותו

בדיוק כמו שסקר סיכונים כלכלי או אחר, מתבצע על ידי אנשי מקצוע שמתמחים בכך, אנשים שיודעים לאסוף את כל המידע שעומד לרשותם, לבחון ולנתח אותו בצורה מקצועית ובסופו של דבר להוציא דוח מתאים בנושא. בין אם זה לגבי פעולות החברה, הישגיה, יעדים ומטרות או פרויקטים ספציפיים, הרי שגם במקרים של סקרי בטיחות ואיכות סביבה, רק אנשי מקצוע שמתמחים בנושא יכולים לבצע אותו.

הם ידאגו לאסוף את כל הנתונים ההכרחיים על הפרויקט, אם יהיה צורך, והרבה פעמים במקרים של סקרים סביבתיים יש צורך בכך, אזי שהם יבצעו דגימות שונות וישלחו אותן למעבדות בשביל לקבל נתונים מוסמכים ועוד שורה ארוכה של בדיקות. צריך לומר, הכל בהתאם לסוג הפרויקט ואופי העבודה שאמורה להתבצע במקום. ייתכן מאוד שהסקר יעסוק בכלל בנושא של בטיחות עובדים במקום, למשל, אם מחליטים לבנות מפעל או להקים אתר בנייה ויש צורך לבדוק עד כמה הוא בטוח או מסוכן. הכל שאלה מה רוצים לבדוק.

בסופו של דבר, הצוות ינפק דוח מקצועי ואיכותי, אשר על בסיסו אמורה החברה להחליט כיצד לפעול. חשוב לומר כאן, חברה שאיננה מזמינה סקר כזה, עלול להיות בבעיה אם יתגלו בעיות מסוימות בפרויקט, אחת כמה וכמה, היא עלולה למצוא את עצמה בבעיה, אם יתגלה שהיא ביצעה את הסקר אך לא נהגה על פי המלצותיו.