תכנון פרישה – נקודות חשובות

תכנון פרישה

אחת החששות הגדולים ביותר של כל איש ואישה בישראל, הוא מה יקרה איתם ביום בו יאלצו לפרוש מהעבודה ולצאת לפנסיה. זה חשש מהותי, מעצם העובדה שכמעט כל אחד נאלץ לחוות את השלב הזה בחיים, ומעבר לזה, הוא חשש אמיתי, שכן ברור שתהיה לו השפעה כלכלית עצומה על איכות חייהם.

כידוע, במהלך השנים כשאנחנו עובדים, אז יש לנו משכורת קבועה אשר אמורה לשרת אותנו ולאפשר לנו להתפרנס ולפרנס את משפחתנו. ברגע שאנחנו פורשים ממקום העבודה, אז אנחנו לא מקבלים יותר משכורת, ואנחנו אמורים לחיות על הפנסיה שהקצבנו כל החיים, קצבה של ביטוח לאומי וכספי חסכונות, בהנחה כמובן שיש לנו כאלה.

לתכנן את הפרישה מבעוד מועד

על מנת שנוכל להגיע לגיל הפרישה בצורה אופטימלית, אסור לנו לנוח על זרי הדפנה. אנחנו צריכים לתכנן את הפרישה עוד בשלב בו אנחנו עובדים ומתפרנסים כרגיל. במילים אחרות, אם אנחנו רוצים שהפרישה שלנו תהיה קלה ונכונה, אנחנו חייבים להשקיע משאבים בשלב שיש לנו את האפשרות, כלומר כשאנחנו עובדים ויש לנו משכורת קבועה.

יש דרכים שונות כיצד לתכנן את הפנסיה, זה נכון בין אם אנחנו עצמאיים ובין אם אנחנו שכירים. כאן חשוב להדגיש, בשני המקרים עלינו לקחת חשבון, שיגיע שלב בו אנחנו לא נוכל או לא נרצה לעבוד, אפילו אם מבחינה פיזית או מנטאלית עדיין תהיה לנו אפשרות. עלינו להיערך לכך, שכן לא תמיד זה יהיה תלוי רק בנו, אלא גם בדרישות השוק ובביקוש לאנשים בגילנו ובפרט עבורנו.

נקודות לתכנון נכון לקראת הפרישה

תכנון פרישה בצורה נכונה, כאמור, מתחיל עוד בשלב בו אנחנו עובדים כרגיל ונהנים ממשכורת קבועה. בשלב זה יש לנו יכולות כלכליות מסוימות, ואנחנו יכולים להשתמש בהן בשביל להפריש כספים לקראת פרישה.

ראשית, אנחנו צריכים לפתוח קרן פנסיה ורצוי גם לעשות ביטוח חיים, קופות גמל, קרנות השתלמות, מקורות שונים אליהם נוכל להפריש כסף באופן קבוע ולהשתמש בו אך ורק כשנגיע לפנסיה. חשוב לבדוק מה הדרישות של כל כלי פיננסי כזה ומה העלויות שלו.

שנית, רצוי שיהיו לנו תוכניות חיסכון, גם אם מדובר על תוכניות בריביות נמוכות. ההסבר הוא פשוט. תוכניות אלו לא תלויות בגורמים שונים. זאת להבדיל מקרן פנסיה למשל, שתלויה בין היתר בהשקעות שונות. כאן מדובר על כסף שאנחנו מכניסים לתוכנית ולא יותר מכך.

שלישית, מומלץ לבדוק אופציה לרכישת נכס להשקעה. למשל דירה אותה נוכל להשכיר, מחסן, משרד או כל מבנה אחר. זה יאפשר לנו לייצר הכנסה נוספת וכן אם נידרש לסכום כסף גדול בעתיד, נוכל תמיד להציע את הנכס למכירה.

לסיכום, תכנון פרישה בצורה נכונה יכול לעזור לנו ליהנות מראש שקט בפנסיה ולשמור על רמת החיים לה התרגלנו.