תכנון גיל פנסיה – מה המשמעות של תכנון נכון

תכנון גיל הפרישה

על פניו, כל אחד מאיתנו יודע מתי הוא אמור לצאת לפנסיה. החוק מאוד ברור בהקשר זה. אם אנחנו יוצאים לפנסיה בזמן, לא לפני ולא אחרי, הרי שבתור גברים אנחנו אמורים לצאת בגיל 67, בתור נשים בגיל 64. אם בחרנו לצאת לפנסיה מוקדמת או פנסיה מאוחרת, אז כבר תלוי בנו.

העניין הוא, יש הרבה מאוד אנשים שאף על פי שהם יודעים מה הגיל הנכון לפנסיה, הרי שהם לא עושים תכנון נכון ומגיעים לשלב הזה בלי להיות מוכנים לכך, הם מגיעים לפנסיה בלי שום הכנה כלכלית נכונה. לשם כך, צריכים לעשות תכנון גיל פנסיה בצורה קפדנית וחכמה.

לפני שנסביר מה זה אומר בדיוק, צריך להבין את המשמעות של פנסיה, בין אם זה מבחינה כלכלית ובין אם זה מבחינות אחרות. מדובר על שלב מאוד מיוחד בחיים, אשר במובנים רבים הרבה דברים משתנים לאחר מכן, ולכן חשוב לתכנן נכון את נקודת הזמן הזאת ולהגיע אליה בצורה חכמה.

המשמעות של גיל פנסיה הוא מאוד פשוט, זה השלב בו אנחנו מפסיקים לעבוד באופן רשמי ולמעשה פורשים מכל פעילות. אנחנו יכולים כמובן להמשיך לעבוד גם אחרי גיל פנסיה, דבר שהרבה אנשים בוחרים לעשות, בין אם זה בגלל שמצבם הכלכלי מחייב זאת ובין אם זה בגלל שהם מתקשים לשבת בבית ולא לעבוד. אך בעיקרון המשמעות של גיל פנסיה הוא פרישה מעבודה.

יש לכך משמעות כלכלית, שכן מרגע זה אנחנו נתחיל לכלכל את עצמנו ואת בני המשפחה שלנו על בסיס קצבה מביטוח לאומי וכן על בסיס מימוש הפנסיה שלנו. מדובר על פנסיה שאנחנו מקבלים ממקום העבודה או מתוכנית פנסיה שעשינו לעצמנו. בהיעדר תוכניות כאלה, נצטרך להסתפק בקצבה של ביטוח לאומי ובחסכונות שעומדות לרשותנו. זו אחת הסיבות מדוע המדינה חייבה מעסיקים לעשות פנסיה חובה לעובדים וכן מחייבת היום עצמאים לעשות תוכנית פנסיה לעצמם.

כיצד מתכננים נכון את הפנסיה

בשביל לבצע תכנון גיל פנסיה בצורה נכונה, לפחות בהיבט הכלכלי, הרי שיש לחשב את משך הזמן שנותר עד לפנסיה, יש לחשב כמה חודשים נותרו עד אז, ויש לבחון את איכות ורמת החיים הנוכחית, ובהתאם לכך לקבוע מה יהיה הסכום שנפריש מדי חודש לפנסיה. זאת על מנת שלא תיווצר סיטואציה, לפי אחרי הפנסיה נצטרך לרדת באופן משמעותי באיכות החיים שלנו.

צריך לומר, סביר להניח שאיכות החיים שלנו תיפגע, שכן סכום הפנסיה שנקבל לא יהיה דומה לשכר החודשי שלנו, לכן גם חשוב, אם אפשר, לחסוך כסף או להשקיע כסף, כך נוכל להרחיב את היכולות הכלכליות שלנו. בכל מקרה צריך לקחת בחשבון, אם אנחנו רוצים לחיות נכון אחרי הפנסיה, עלינו לחשוב על זה הרבה זמן לפני שמגיעים לגיל פרישה.