תכנון גינה – דברים שאנחנו צריכים לשים לב אליהם

פרחים - תכנון גינה

כשאנחנו רוכשים שטח ומחליטים להקים בית פרטי, מן הסתם אנחנו נקדיש לא מעט זמן ומשאבים בתכנון המבנה. אנחנו נעסיק אנשי מקצוע שידעו לתכנן, לעצב ולבנות עבורנו את המבנה שישמש אותנו למגורים.

אך לצד זה, אנחנו צריכים גם לשכור אנשי מקצוע מנוסים שידעו לתכנן, לעצב ולבנות את הגינה שעומדת לצד המבנה. זאת בהנחה ואנחנו רוצים להקים גינה מפותחת ומעוצבת יפה, ולא להשאיר את השטח ריק ללא שום תועלת, ללא שום אפשרות לבצע בו שימוש יעיל ונכון.

לשם תכנון גינה, אנחנו צריכים לחשוב על דברים מסוימים, זה לא מספיק שאנחנו נעסיק אנשי מקצוע. מקצועיים ומנוסים ככל שיהיו, ישנם דברים מסוימים שאנחנו נצטרך לתת עליהם את התשובות, אנחנו נצטרך לבחון אותם, בטרם אנחנו מתחילים פה תהליך של תכנון ובנייה.

לפני שנסביר מה הם אותם דברים, צריך להדגיש נקודה מהותית. מוטב לתכנן, לבנות ולעצב את הגינה בזמן שאנחנו בונים את המבנה או לפחות בשלבים מתקדמים שלו. זה לא יהיה נכון שנחכה עם זה, מאחר וזה יכול לדרוש מאיתנו הרבה מאוד שינויים שיכולים להשפיע גם על המבנה וגם על שגרת החיים שלנו. מצד שני, אנחנו צריכים להיות מוכנים שחלק גדול מתהליך העבודה השוטף של הגינה, יתבצע כשאנחנו כבר נגור במבנה.

מה הדברים שאנחנו צריכים לחשוב עליהם

ראשית, מה בדיוק אנחנו רוצים, מה אנחנו מבקשים לעשות בגינה. האם היא אמורה לשמש אותנו למשחקים, ליופי, לגידולים. מה המטרה שלנו. על פי זה אנחנו נוכל לדעת כיצד לתכנן ולעצב אותה, וכמובן באילו אמצעים להשתמש.

שנית, אנחנו צריכים לבחון מה האמצעים שעומדים לרשותנו, מה הם בדיוק הכלים שאנחנו נוכל להיעזר בהם לצורך תכנון ועיצוב הגינה. חשוב שאנחנו נבדוק למשל, מה התקציב שלנו, לא רק לצורך תכנון הגינה אלא גם לצורך תפעול הגינה ואחזקתם באופן שוטף.

שלישית, אנחנו צריכים להכיר את התנאים שעומדים לרשותנו. קרי, השטח, תנאי מזג אוויר, תנאי הסביבה, מים, חשמל, כל דבר שיכול להשפיע על התכנון ועל השימוש בגינה בצורה שוטפת.