רעיונות למתנות יהודיות

כשאנחנו בוחרים לרכוש מתנה לאדם מסוים, בן/בת זוג, ילדים, הורים, אחים/אחיות, חברים או כל דבר אחר בסביבה הקרובה והרחוקה שלנו, אזי שישנם פרמטרים שונים על פיהם נחליט איזו מתנה לקנות. כל אחד קובע את הפרמטרים החשובים בשבילו, כך יהיה לו קל יותר לערוך חיפוש ולמצוא בסופו של דבר את מה שהוא מעוניין ויכול לקנות.

ישנם פרמטרים אישיים, הקשורים לסוג הקשר בינינו לבין האדם לו אנחנו מעוניינים לתת את המתנה, ישנם פרמטרים לא רק לסוג הקשר אלא גם לרמת הקירבה וכן לסיבה שבגללה שאנחנו מעוניינים לרכוש מתנה. ישנם גם פרמטרים המתייחסים ליכולות שלנו. בין אם מדובר בסיבות אישיות, כלכליות ואחרות. כל אחד בוחר את מה שנכון מבחינתו.

למה ומתי נרצה לקנות מתנות יהודיות?

אחד הפרמטרים שהרבה פעמים משמשים ומשפיעים בעת רכישת מתנות, הן הקשר ליהדות. כלומר, אנחנו מחפשים מתנות בעלות הקשר מסוים, כזה או אחר ליהדות, מתוך כוונה שהן ישרתו את מי שיקבל אותן לא רק בהיבט המעשי אלא גם בהיבט רגשי ובהיבטים אחרים. זה נכון בוודאי בהקשר של אירועים שקשורים באופן ייחודי לדת.

למשל, אנחנו יכולים לקנות תליון מגן דוד לאנשים אשר אוהבים לענוד תכשיטים וחשים קשר רגשי עמוק ליהדות ולסמלים שלה. תליון שכזה מהווה סימן עמוק של הזדהות, לא משנה היכן ומתי עונדים אותו. לכן הרבה מאוד ישראלים, בכל רחבי העולם, בוחרים לענוד אותו בגאווה. זו גם הסיבה שהרבה מאוד אנשים, צעירים ומבוגרים, ישמחו לקבל מתנה שכזו.

חשוב לציין, תליון מגן דוד, בדומה למתנות אחרות שקשורות לדת היהודית, נמכרות היום הן בחנויות ייחודיות של מוצרים הקשורים לדת והן בחנויות אשר מוכרות מתנות מסוגים שונים. בהקשר של תליונים, באופן טבעי נוכל למצוא אותם גם בחנויות תכשיטים מסוגים שונים. הן חנויות פרונטאליות והן חנויות און ליין.

אילו מתנות יהודיות אפשר לקנות?

מלבד תליון מגן דוד, אנחנו יכולים למצוא שורה ארוכה של מתנות בעלות הקשר לדת היהודית כך או אחרת. חשוב להבהיר, חלק מהמתנות מיועדות לבית, אחרות מיועדות לשימוש אישי, וישנן כמובן מתנות אשר מיועדות באופן ספציפי לאנשים מסוימים.

כך למשל, אנחנו יכולים לקנות מתנות בדמות טלית, סידור, תפילין ודברים אחרים שאפשר להשתמש בהם באופן יומיומי או מזדמן. אילו מתנות נחשבות מאוד פופולאריות, בפרט בקרב ילדים בני 13 שעומדים לעבור בר מצווה.

מעבר לכך, אפשר למצוא מתנות בדמות פמוטים לנרות וכוסית לקידוש, מתנות של תמונות וציורים של חומות ירושלים או של מקומות חשובים אחרים ליהדות, וכן אפשר למצוא סדרות של ספרי קודש שיכולים להוות מתנה למתעניינים בדבר.

לפני סיום נציין, כאשר מדברים על מתנות הקשורות ליהדות עלינו לזכור, שישנן מתנות הקשורות לדת וישנן מתנות הקשורות לתרבות היהודית מהיבטיה השונים.