איך לבחור יועץ משכנתא

Application for a will

אחת ההחלטות הקשות ביותר שאנחנו נקבל בחיינו הבוגרים, היא ללא ספק החלטה איזו משכנתא לקחת על מנת לרכוש דירה חדשה. זו החלטה משמעותית שיכולה להשפיע עלינו לאורך שנים ארוכות. לכן אנחנו צריכים לקחת אותה בצורה שקולה ומדודה.

אחד האנשים שיכולים לעזור לנו בכך, הוא יועץ משכנתאות. גורם חיצוני שיש לו ידע וניסיון בנושא, והוא יכול לעזור לנו להבין טוב יותר את שוק המשכנתאות, להכיר את המושגים השונים הקשורים לתחום, ולהחליט בהתאם איזה מסלול יכול להתאים לתנאים שעומדים לרשותנו.

מה אנחנו צריכים לדעת על שוק המשכנתאות

באופן כללי, השוק בנוי משורה של מסלולים שונים שהבנקים מציעים ללקוחות שלהם. כל מסלול מתייחס לקרן שהבנק מלווה לנו, על פי הצרכים שלנו ולסוג הריבית שאנחנו צריכים להחזיר על הקרן. בין אם זו ריבית רגילה, ריבית צמודה למדד, ריבית פריים ועוד.

משכנתאות, להבדיל מהלוואות אחרות, הן הלוואות לטווח ארוך מאוד. מדובר על מסלולים ל-10-15 ואפילו 20 שנה. הבנק יהיה מוכן לתת לנו משכנתא, בהתאם להון העצמי שעומד לרשותנו, בהתאם לשכר שאנחנו מקבלים, וכן בהתאם לסוג הבית שאנחנו רוצים לרכוש. עלינו לשקלל את אותם נתונים, בשביל לדעת באיזה סוג משכנתא נוכל לעמוד ובאיזה לא.

כיצד יועץ משכנתאות יכול לעזור לנו

מאחר ומרבית האנשים אינם מתמחים בשוק המשכנתאות ולא עוסקים בנושא באופן יומיומי, אז מוטב לקחת יועץ מקצועי העוסק בתחום בשביל לדעת כיצד לבחור משכנתא בצורה נכונה. כך לא נבצע את התהליך לבד, בעצמנו, בלי שיש לנו את הידע והניסיון הדרושים לכך.

יועץ משכנתא יכול לעזור לנו להבין טוב יותר מה הבנק מציע לנו, כיצד אנחנו יכולים להשוות בין המסלולים השונים, ואיך אנחנו יכולים להגיע להחלטה מה נכון עבורנו. כל זה כמובן מבוסס על הידע, הניסיון והנתונים שעומדים לרשותו.

איך בוחרים יועץ בצורה נכונה

על מנת לבחור יועץ משכנתא בצורה נכונה, עלינו לבחון מספר פרמטרים:

פרמטר ראשון, ניסיון. חשוב לדעת איזה ניסיון עומד לרשותו, כמה שנים הוא בתחום, ורצוי גם לדעת האם הוא עבד בעבר בבנקים או גופים אחרים שמספקים משכנתא, או שהוא עובד באופן עצמאי. מלבד ניסיון, חשוב גם לברר איזה כלים עומדים לרשותו, כולל כלים מדעיים שמספקים לו מידע בנושא.

פרמטר שני, אמינות. אין דבר יותר חשוב ליועץ משכנתא מאשר אמינות. כמו עורך דין וכמו כל איש מקצוע, תפקידו לייצג את האינטרס של הלקוח שלו. לכן, הוא לא יכול להיות מקושר לבנק או לכל גוף פיננסי אחר.

פרמטר שלישי, זמינות. על מנת לבצע את התהליך כמה שיותר מהר, הרי שהיועץ צריך לפנות זמן ולהיות מוכן ללוות את הלקוחות שלו מהתחלה ועד הסוף.