חברה לניהול ועד בית – האם זה באמת משתלם יותר?

חברה לניהול ועד בית – האם זה באמת משתלם יותר?

אין ספק, אחד המוסדות הוותיקים והבולטים ביותר בכל מה שקשור למבני מגורים, היה מאז ומעולם ועד בית. אינספור סרטים, הצגות וסדרות טלוויזיה נעשו על הרעיון הזה, לא מעט ספרים ומאמרים נכתבו על כך.

הרעיון היה מאוד פשוט, השכנים בבניין נהגו לבחור נציג או שניים שיהיו בוועד, אלה היו אחראים לכך שהבניין יתוחזק כמו שצריך, בין אם זה באופן שוטף ובין אם זה בהיבטים אחרים, למשל, שיפוצים, שדרוגים ועוד. זה גבה מהם זמן מסוים, מנגד למרות שעל פניו הם עשו זאת בהתנדבות הרי שהם נהנו מפריווילגיות שונות, בין היתר, הנחה בתשלום לוועד בית. הרעיון כשלעצמו גם ביטא את הקירבה בין השנים, את הקשר ביניהם.

עם הזמן, בעיקר במבנים גדולים עם הרבה שכנים, המוסד הזה נשחק ונעלם. היום במקום ועד בית שמורכב מדיירי הבניין אנחנו יכולים למצוא חברה לניהול ועד בית. כלומר, חברה חיצונית שאחראית על ניהול המקום במקום ועד בית פנימי.

ישנם הסברים שונים מדוע במקומות רבים בחרו לעשות את השינוי הזה. ראשית, המבנים החדשים היום הרבה יותר גדולים, יש בהם הרבה יותר דיירים. היום לא נהוג לבנות מבנים עם 3-4 דירות, אלא מבנים לגובה עם עשרות דירות. במקרה כזה, האופרציה היא הרבה יותר משמעותי ולכן מוטב לשכור חברה חיצונית.

שנית, במבנים רבים, בעלי הדירות לא מתגוררים במבנה אלא רק דיירים ששוכרים את המקום. באופן טבעי, בעלי הדירות לא יגיעו למקום בשביל להיות בוועד בית, דיירי המשנה מתחלפים לעיתים תכופות ולכן הגיוני יותר להחזיק חברה חיצונית.

שלישית, חברה חיצונית יכולה לספק הרבה יותר כלים ואמצעים עבור תחזוקת המבנה, ולכן משתלם יותר להחזיק אותה ולא וועד פנימי, שהוא מוגבל באופן יחסי.

האם זה באמת משתלם לשכור חברה חיצונית

מהנקודות שציינו עד כה, התמונה די ברורה, הרבה יותר משתלם לשכור חברה חיצונית מאשר לנדב 2-3 דיירים בשביל להיות בוועד בית. אך למען האמת אם בוחנים את הנושא לעומק, אפשר להבין מדוע זה יותר משתלם, כלכלית וכן מסיבות אחרות.

אחת הבעיות שהיו מאז ומתמיד בוועד בית רגיל, זו עצם העובדה שלא תמיד דיירים הסכימו עם אותם דיירים שהיו בוועד בית וזה הוביל למריבות אינסופיות. כאשר מחליטים שחברה חיצונית לוקחת על עצמה את ניהול המבנה, זה הרבה יותר פשוט, מונע לא מעט מריבות.

מעבר לכך, כמו שציינו, חברה חיצונית יכולה לספק לנו הרבה יותר כלים, הרבה יותר אמצעים, ברמה שוטפת ובכלל, בשביל לנהל את האופרציה ולשמור על המבנה שיהיה נקי, שיתוחזק כמו שצריך. החברה מעסיקה אנשי מקצוע ולא צריכה לשכור בעלי מקצוע חיצוניים.

עוד היבט שאנחנו צריכים לקחת בחשבון הוא, אותן חברות הן מקצועיות, הן יכולות לספק לנו שירות לכל צורך ובאופן מקצועי. לכן זה יכול גם לחסוך לנו לא מעט זמן, אך גם לספק לנו שירות הרבה יותר טוב, הרבה יותר מקצועי. אין ספק שזה יכול לעלות את איכות החיים של הדיירים, וכן לעלות את ערך הדירות במבנה.

חשוב להדגיש כאן עוד נקודה, כשאנחנו עובדים עם חברה חיצונית, הרי שאנחנו נהנים מהניסיון שהיא צברה במהלך השנים. זה עוזר לנו לקבל דברים שדרך וועד בית רגיל לא בהכרח נהיה מסוגלים לקבל. זה נכון לגבי תחזוקה שוטפת וזה נכון לגבי היבטים אחרים. מן הסתם, זה ישפר מאוד את איכות החיים שלנו, יחסוך בעלויות ויקצר זמן טיפול באופן מהותי.