עבירות סמים בצבא – כל מה שצריך לדעת

עבירות סמים בצבא

מדינת ישראל נלחמת בחומרה בעבירות סמים מסוגים שונים. לצד ניסיון להקל בכל הקשור לעבירות של עישון סמים קלים, הרי שבכל מה שקשור לעבירות סמים אחרות, היא מנסה להילחם בחומרה, מתוך הבנה שמדובר בבעיה חברתית וכלכלית בעלת משמעות רבה.

בפרט, היא מנסה לעשות בצבא. כל מה שקשור לנושא של עבירות סמים בצבא, מקבל תשומת לב רבה, בגלל ההשפעה שיש לעבירות אלו, בין אם זה על החיילים עצמם ובין אם זה על הסביבה. אף אחד לא היה רוצה שחיילים אשר אמורים לשמור על אזרחים, ישתמשו בסמים בזמן שירותם הצבאי.

שימוש סמים בצבא

הנחת הבסיס בכל מה שקשור לעבירות סמים בצבא היא, לא משנה היכן נמצא החייל ובאיזה תפקיד הוא משרת, אסור לו להשתמש בסמים. בין אם מדובר בחייל שמשרת בתפקיד עורפי או קרבי, בין אם מדובר בחייל שנמצא בחופשה בבית או בבסיס. כל עוד הוא חייל בצבא, אסור לו להשתמש בסמים ואם יעשה זאת, עלול לספוג עונג קשה.

כפי שיש מדרג עונשים על עבירות סמים באזרחות, כך גם יש מדרג עבירות על עבירות בצבא, בין אם זה עונש על שימוש, עונש על החזקה, וכן על סחר או גידול. העונש ייקבע בהתאם לסוג העבירה וכן בהתאם לשיתוף הפעולה של החייל עם הרשויות.

חקירות מצ"ח

מי שחוקר עבירות סמים בצבא, כמו במקרה של עבירות אחרות שקשורות לשירות הצבאי, היא מצ"ח (משטרה צבאית חוקרת). מדובר בחוקרים משטרתיים בעלי ניסיון, חלקם חיילים בסדיר, אחרים בקבע ויש גם כאלה שעושים זאת במסגרת שירות מילואים, כאשר באזרחות הם מתעסקים בתחומים אחרים.

החקירות מתבצעות באופן דומה לחקירה אזרחית רגילה. כלומר, חקירת מצ"ח תתחיל לרוב בעקבות ידיעות כאלה ואחרות על עבירות סמים, יתבצע מעקב אחרי החשוד, במידה ותהיה סיבה, הוא יוזמן לחקירה ושם הוא יתושאל וייחקר על העבירות השונות שהוא חשוד בהן.

עורך דין צבאי סמים

מי שאמור להגן על חיילים חשודים בביצוע עבירות סמים, הוא עורך דין צבאי שמתמחה בנושא של סמים. מדובר בעורך דין אשר יש לו אישור להופיע בפני בית משפט צבאי ולייצג חיילים במשפט. הוא לפיכך, הוא יכול גם לייצג אותם בזמן החקירה וכן לנהל בשמם משא ומתן, אם יש צורך בהכרח.

כל מי שחשוד בביצוע עבירות בצבא ובפרט עבירות סמים, צריך לשכור עורך דין, על מנת שיגן עליו. כך הוא לא יצטרך להתמודד לבד עם הסיטואציה. עורך דין צבאי ידע לשמור על הזכויות של הלקוח שלו, הוא ידע להגן עליו מפני החוקרים וידע לספק ללקוח שלו עצות שיכולות לעזור לו.

לכן, אם אתם חשודים בביצוע עבירה כזו או אחרת, יהיה נכון מצידכם לפנות אל עורך דין צבאי שיטפל בעניינכם.