אילוף כלבים – מדוע זה חשוב?

אילוף כלבים

הרבה פעמים אנשים נוטים לחשוב, שהרעיון של אילוף כלב, נועד אך ורק עבורם, כלומר, הוא נועד בשביל להקל עליהם את הטיפול בכלב. הרי אם הוא יודע שאסור לו לעשות את הצרכים בבית, או שאסור לו לעלות הספות ועל המיטה, אזי שהם הנהנים העיקריים מכך. זה לא בהכרח כך.

זה נכון, שאם אנחנו פונים אל אילוף כלבים, המטרה העיקרית שלנו היא שהכלב שלנו יהיה מאולף בשביל להקל עלינו את הטיפול בו. זה מקל עלינו להתמודד איתו במצבים שונים, זה מקל עלינו לשמור על הבית נקי, זה מקל עלינו במפגש שבין כלבים עם אנשים אחרים וכדומה. אך מדובר בתהליך שעוזר גם לכלבים עצמם.

כלב מאולף, הוא כלב שיודע את הגבולות שלו, הוא יודע את הגבולות של מה מותר ומה אסור לו לעשות. כמו בני אדם, כשכלבים יודעים את הגבולות, אז הם לא נכנסים לצרות מיותרות ולא מוצאים את עצמם בבעיות. אם נניח כלב יודע שאסור לו לעשות את הצרכים במקום מסוים, זה אומר שהוא גם לומד להתאפק וגם לומד לא לעשות משהו שיכול לפגוע בו, אם יעשה את הצרכים שלו במקומות אסורים, הוא מסתכן בכך בענישה.

לא רק בשבילנו, גם בשביל הסביבה

אילוף כלבים הוא כמובן משהו שגם טוב לסביבה. אם אנחנו מאלפים את הכלב שלנו, אזי שאנחנו בעצם חוסכים מהסביבה כלב פרוע, כלב שמשתולל בצורה חופשית ועלול לעשות בעיות. למשל, אנחנו מונעים מהסביבה כלב אשר עלול לנשוך כלבים אחרים, עלול לנשוך ילדים ומבוגרים, כלב שעלול להרוס את הסביבה ועוד.

חשוב לומר, לא כל כלב ניתן לאלף, לא כל כלב קל לאלף ובוודאי שאי אפשר לאלף כל כלב בכל גיל, בסופו של דבר אילוף זה עניין של הרגל, המטרה היא לייצר סט של הרגלים שהכלב ירכוש עם הזמן וכך הוא יתרגל אליהם, ויבין שזו הדרך הנכונה, היחידה שעליו להתנהל. מדובר בתהליך לא פשוט, שדורש הרבה מאוד סבלנות, ויחד עם זאת, התוצאות שלו יכולות להיות מאוד משמעותיות בשבילו וכן בשבילנו.