הסכם גירושין – כיצד מנסחים הסכם בצורה נכונה

agreement

אחד הרגעים הקשים ביותר בחיים עבור כל זוג נשוי, הוא הרגע בו הם מבינים שזה נגמר. אין עוד תוחלת לקשר הזוגי שלהם. זה רגע קשה, בין אם בגלל שהם מבינים שעליהם להתחיל פרק חדש בחיים, בין אם זה בגלל שיש ילדים מעורבים בכל ובכלל באופן רגשי, כלכלי ובאופנים אחרים מדובר ברגע לא פשוט.

אחד השלבים בתהליך הפרידה, שלב מהותי הן מבחינה רגשית והן מבחינה מעשית-משפטית, הוא כשבני הזוג מנסחים וחותמים על הסכם גירושין. הסכם זה מגדיר את מערכת היחסים בין הצדדים אחרי שבחרו לפרק את משק הבית ולהיפרד.

מדוע צריך הסכם גירושין ומי אחראי על הניסוח שלו

אף על פי שבני הזוג בוחר להיפרד, עדיין נשארים דברים מסוימים שמחברים ומקשרים אותם. במשך השנים ביחד, הם בנו משק בית משותף, במקרים רבים הם הקימו משפחה שיש בה ילדים. כלומר יש להם אחריות לא רק אחד כלפי השני, אלא גם כלפיהם. הסכם גירושין מגדיר את היחסים ביניהם מעתה והלאה.

ההסכם מנוסח על ידי עורכי דין של שני הצדדים. במקרה הטוב, הוא מנוסח בצורה ידידותית, בהסכמה, בלי מריבות ובלי שיש צורך להתדיין עליו בבית משפט. זה קורה כשאין משקעים והפרידה היא טובה. במקרה הרע, זה מגיע לבית משפט ושם הם מתדיינים על הסעיפים השונים.

לאילו נקודות מתייחס ההסכם

בעיקרון, הסכם מתייחס לשלוש-ארבע נקודות עיקריות:

ראשית, הוא מתייחס לכל מה שקשור לילדים. כאן זה מתחלק בין היבטים שקשורים לגידול הילדים (למשל, איפה הילדים יגדלו ומה תהיה חלוקת האחריות), משמורת (מתי הילדים יבלו אצל ההורה אצלו הם לא מתגוררים, כמה זמן הם ישהו אצלו ועוד), וכן מזונות ילדים (כמה מזונות צריך לשלם האבא לילדים).

שנית, ההסכם מתייחס לכל הנושא של חלוקת רכוש, נכסים וכסף. זאת בהתאם למה שהצטבר במהלך השנים כשהקימו משק בית משותף, בהתאם לתנאים כלכליים כאלה ואחרים וכן בהתאם להסכם ממון, אם קיים כזה.

שלישית, התייחסות עבור מזונות לאישה, כמה יצטרך הגבר לשלם עד הגירושין וכן לאחר מכן.

במקרים ויש לבני הזוג עסקים משותפים, אז תהיה התייחסות גם לכך. כמו כן, תהיה התייחסות לתוכניות חיסכון, פנסיה, ביטוחים וכדומה.

מה צריך לדעת על ההסכם?

כאמור, ההסכם מנוסח על ידי עורכי דין, זאת על מנת שהוא יקבל את אישורו של בית משפט ויהיה ניתן להפעיל אותו. בעיקרון, השופט לא רק מחליט האם ההסכם מקובל, שווה והגון, אלא תפקידו לבחון האם ההסכם מייצג את האינטרסים של הילדים בצורה נכונה ומתאימה עבורם.

חשוב להדגיש, כל הסכם גירושין חייב להתבסס על חוקי המדינה. ישנן הגדרות ברורות לגבי חלוקת רכוש, מזונות לילדים ועוד. על מנת לסטות מכך, נדרשת הסכמה של שני הצדדים ושהשופט יקבל זאת.