זיכוי מתאונה קטלנית – האם זה אפשרי?

זיכוי מתאונה קטלנית

על פניו כשאדם חשוד בביצוע תאונת דרכים קטלנית, תאונת דרכים בה נפצעו או נהרגו אנשים, אנחנו בתור ציבור נוטה לראות בו אשם ועל כן אנחנו מתקשים להבין איך הוא יכול להיות מזוכה בבית המשפט. אך כפי שאנחנו יודעים ממקרים רבים אחרים בחיים, אזי עצם זה שגורם מסוים חשוד בעבירה מסוימת, לא אומר בהכרח שהוא אשם בה. בדיוק בשביל זה הוא לוקח עורך דין שיוכיח אחרת. 

עורכי דין לדיני תעבורה תפקידם, מן הסתם, להוכיח שהלקוח שלהם איננו אשם בביצוע העבירה בה הוא חשוד, גם אם זה אומר שעליהם לספק לו זיכוי מתאונה קטלנית. לפני שנבין כיצד הם עושים את זה, צריך להדגיש שהתהליך איננו לא פשוט, אך עורך דין טוב, עורך דין מנוסה, יודע כיצד לבצע את התהליך בצורה נכונה לבנות את התיק של הלקוח שלו, כך שהוא יוביל לידי כך שאכן הוא יצא מזוכה בבית משפט ולא יורשע בגין התאונה. 

כיצד אפשר לקבל זיכוי בבית משפט

יש כמה אופציות לתהליך הזה. אופציה אחת היא פשוט להוכיח שהנהג לא היה מעורב בתאונה. אומנם זה בעייתי, שכן אם מדובר בתאונה קטלנית אז סביר להניח שהנהג נכח בה, אך תמיד אפשר להוכיח שזה לא כך (למשל אם הנהג מואשם בעבירת פגע וברח), אך גם בתאונות רגילות, אפשר להוכיח שהנהג לא קשור באופן ישיר לתאונה, אלא שהאשמה נופלת על נהגים אחרים או אפילו על הולכי רגל. 

אופציה אחרת, היא לטעון שהנהג היה מעורב בתאונה אך לא היתה לו ברירה אלא לנהוג כפי שהוא נהג. למשל, אם מדובר בעבירת תאונה שהוא נדרש לבצע אחרת הנזק היה יותר משמעותי. במקרה כזה יצטרכו להוכיח שהוא דבר נהג בצורה נכונה, גם אם גורם מסוים נפגע. 

אופציה נוספת, שהטיעונים של המשטרה אינם נכונים. למשל, אם המשטרה טוענת שהוא נהג תחת השפעת אלכוהול או סמים, אז להוכיח שהבדיקה שלה אינה נכונה. אגב, אפשר תמיד גם לטעון שכל המעצר של המשטרה לא היה חוקי ולנסות להפיל את המשפט על עניינים פרוצדוראליים.