בקשה לצו קיום צוואה: הדרך שלכם לקבלת העיזבון מתחילה כאן

Application for a will

אדם הנפטר מותיר אחריו לא רק בני משפחה כואבים, אלא לרוב גם נכסים רבים, המוערכים לעיתים במיליוני שקלים. מדובר בנושא טעון, שעלול ליצור מחלוקות עצומות בין בני המשפחה השונים. הגשת בקשה לצו קיום הצוואה היא אחת הפעולות ההכרחיות והחשובות שיש לבצע.

מהי בקשה לצו קיום צוואה?

בקשה לצו קיום צוואה היא הפעולה הדרושה על מנת לתקף צוואה קיימת, כך שהאנשים אשר אמורים לרשת את המנוח יוכלו לקבל את הזכויות המגיעות להם. מבחינה חוקית בישראל, יש להדגיש, כל אדם הרשום בצוואה חייב להגיש את הבקשה לרשם לענייני ירושה.

צו קיום צוואה מתייחס למקרים בהם האדם המנוח הותיר מאחוריו צוואה המתייחסת לכלל הנכסים והזכויות שלו. בהיעדר צוואה כלל, או לחלופין כאשר הצוואה אינה מתייחסת לחלקים נכבדים בעיזבון של המנוח, נדרשת בקשה מסוג אחר – בקשה לצו ירושה.

איך מגישים בקשה לצו קיום צוואה?

האופן שבו מגישים את הבקשה לצו קיום הצוואה תלוי בשאלה מרכזית אחת: האם האדם המגיש את הבקשה מיוצג על ידי עורך דין (לרוב עורך דין בתחום דיני המשפחה), או שמא פועל באופן עצמאי?

האם האדם נעזר בשירותיו של עורך דין – וזה מומלץ וחשוב עקב לא מעט סיבות – על הבקשה להיות מוגשת בצורה מקוונת בלבד, דרך אתר האינטרנט של משרד המשפטים. יורשים שלא מיוצגים עשויים לבחור בהגשה ידנית או מקוונת, בהתאם לתנאים שהוגדרו בחוק.

כך או כך, הגשת הבקשה מבוססת על מילוי נכון ומדויק של טופס הגשת הבקשה הייעודי. לכך יש לצרף מספר מסמכים, לרבות:

  • עותק של תעודת הפטירה של האדם המנוח
  • העתק של הצוואה החתומה
  • תצהירי הסתלקות מקוריים (אם חלק מהיורשים מעדיפים שלא לממש את זכותם בירושה)
  • מסמך ייפוי כוח – כאשר עורך דין מגיש את הבקשה בשם המיוצג שלו
  • ועוד

לצד התהליך הבירוקרטי, הגשת בקשות לצו קיום צוואה כרוך בתשלום של שתי אגרות. הסכום המשולם עבור האגרות האלה לא יחזור למשלם, גם אם הבקשה לצו קיום הצוואה תידחה מסיבה כזו או אחרת.

מומלץ לבצע את התהליך באמצעות עורך דין

הגשת בקשה לצו קיום צוואה עשויה להפוך לפשוטה הרבה יותר כאשר נעזרים בעורך דין הבקיא בתחום. הוא עשוי להבטיח שהבקשה תוגש באופן הדרוש, עם טופס הממולא ללא דופי ועם כל המסמכים. מכאן הדרך לאישור הבקשה עשויה להיות קצרה, והסיכויים לאישורה לעלות.

הגשת הבקשה באמצעות עורך דין מומלצת על אחת כמה וכמה במקרים הנחשבים למורכבים יותר, דוגמת צו קיום לצוואה עבור מנוח שהתגורר בחו"ל או צו לקיום צוואה הדדית בקרב בני זוג. כמובן שעורך הדין יכול לסייע ביישוב מחלוקות או בייצוג משפטי במקרים המגיעים לכתלי בתי המשפט.

מומלץ ליצור קשר עם עורך דין מנוסה בתחום דיני המשפחה והירושה בהקדם האפשרי, לצורך קבלת ייעוץ ראשוני ותיאום פגישת היכרות.