טיפול בחרדות – כיצד מטפלים בחרדה

הרבה אנשים חווים התקפי חרדה והם לא תמיד מודעים לכך. הם יודעים שהם חווים משהו אך לא יודעים כיצד להגדיר אותו במילים. הרבה אנשים גם נוטים להתבלבל בין פחד לחרדה. אך ההבדל בין השניים הוא משמעותי וגדול.

חרדות הן תופעה מאוד נפוצה בימינו, בוודאי בעולם המערבי. מדובר על מצב בו הגוף איננו יכול לתפקד מסיבות נפשיות. מדובר על תחושה של פחד עז שמשתק את הגוף, משתק את היכולת שלנו להביע את עצמנו כפי שאנחנו רגילים, ולא פעם זה גורם לנו להרגיש מאוימים כך או אחרת. צריך לומר חרדות במקרים קיצוניים, יכולים להביא לכדי פגיעה, בין אם זה שאדם פוגע בעצמו, פוגע בזולת או פוגע ברכוש.

לפני שנסביר כיצד מטפלים בחרדות, חשוב להדגיש, אותם התקפי חרדה שאנחנו עלולים לחוות מעת לעת נובעים מסיבות שונות. למשל, הם עלולים לנבוע מלחץ, מתח, מחשבות מטרידות, תחושה של מחנק, חוסר יכולת להגיב לסיטואציה, טראומות ישנות ועוד. הרבה פעמים אנשים שחווים את זה, מרגישים כאילו הם מקבלים התקף לב, שכן הם לא יכולים לנשום בצורה סדירה, מרגישים טשטוש או דברים אחרים שהם אינם רגילים להם. אך בסופו של דבר, מתברר שלא מדובר בבעיה בלב, אלא בהתקף חרדה.

ההבדל בין חרדה לפחד הוא, שעל פחד אנחנו יכולים להתגבר וכן הפחד איננו משתק אותנו. במובנים רבים, הפחד גורם לנו לנהוג בזהירות יתר. החרדה לעומת זאת, משתקת אותנו ועלולה לגרום לנו לא לבצע דברים שאנחנו אמורים לעשות, כמו למשל, מפגשים חברתיים, לשהות במקומות הומי אדם, לעמוד מול אנשים ועוד.

כיצד מטפלים בחרדה

על מנת לטפל בחרדה, יש לאבחן את הסוג שלה, איך היא משפיעה על מי שמתמודד איתה וכיצד ניתן לגשת אליו בשביל להתמודד איתה. צריך להדגיש, טיפול חרדות מלווה הרבה פעמים בשילובים של דברים שונים, כמו למשל, שיחות, שאלונים, טיפול עם כדורים. לעתים כל מה שנדרש זה לסגל סדר יום מסוים שיאפשר להתמודד טוב יותר עם המצב, כמו למשל, שינה, תרגילים להפחתת המתח, פעילות גופנית ועוד.

חשוב מאוד שאדם שחווה חרדות ומתמודד עם התקפי חרדה באופן ממושך, יהיה לו עם מי לדבר, יהיה לו למי לפנות במצב כזה, חשוב גם שהוא לא יהיה לבד בסיטואציה הזאת, על מנת שלא ימצא את עצמו במצב בו הוא עלול לסכן את עצמו או אחרים.

מן הסתם, טיפול בחרדות לא יכול להתבצע במצב בו משתמשים באלכוהול וסמים. יש להימנע מכך באופן רגיל, אך אחת כמה וכמה במצב בו מתמודדים עם חרדות, שכן, זה יכול להגביר את התחושה הזאת.

לפני סיום נדגיש, ישנם סוגים שונים של טיפולים ומטפלים, חשוב לבחור מטפל וטיפול שמתאימים למה שאנחנו מחפשים וצריכים בהתאם למצב שלנו.