3 יתרונות של בישול עם סו ויד

סו ויד

כשתגיעו לצרפת ותגידו למישהו "סו ויד", הוא יבין שאתם מדברים על ואקום. הפירוש של המושג "סו ויד" מצרפתית לעברית הוא: "תחת ואקום". ובהקשר של בישולים וקולינריה, למעשה מתכוונים לבישול בתוך שקיות ואקום. בואו נגלה יחדיו את היתרונות שבשיטת הבישול הזו. 

בשנים האחרונות אנחנו רואים את הטרנד של בישול סו ויד תופס תאוצה, והוא הגיע גם לישראל. כשמדברים על בישול סו ויד, למעשה מדברים על הכנסת חומרי הגלם לתוך שקיות שיוצרות ואקום בתוכן. לאחר שחומרי הגלם מוכנסים לשקיות ואקום (כל חומר גלם ושקית הוואקום שלו), הם מתבשלים בדרך כלל בפרקי זמן ארוכים ובטמפרטורות יחסית נמוכות. אחד היתרונות הבולטים בבישול סו ויד הוא, היתרון של בישול ללא שמנים מזיקים לבריאות. 

  • בישול סו ויד ללא שמן – כיצד זה קורה בעצם?

חומרי הגלם, כמו שאמרנו – מוכנסים לתוך שקיות הוואקום. באופן הזה, חומרי הגלם מתבשלים בזכות אחד מהחומרים מוליכי החום הטובים בעולם – מים. הבישול הארוך במים מוביל לכך שהטמפרטורה של חומר הגלם המבושל משתווית לטמפרטורה של המים. זה קורה בתהליך שנמשך לעיתים גם שעות, אך ללא כל טיפת שמן. 

בין אם מדובר בבשר, דגים או ירקות וחומרי גלם אחרים, הבישול ללא השמן מוביל לכך שחומר הגלם נשאר טרי ואיכותי ואינו מושפע מתהליכי טיגון שטחיים או עמוקים. בפועל, זו שיטת הבישול היחידה שאינה מערבת בתוכה שמן כלל וכלל. 

  • בישול בוואקום שומר את הטעמים ואת הערכים התזונתיים 

בישול בוואקום, בניגוד לבישול במים וטיגון אוכל, מצליח לשמור את רוב הערכים התזונתיים בתוך חומר הגלם המבושל. בתהליכים של טיגון ובתהליכים של בישול, בדרך כלל רוב הערכים התזונתיים מצליחים לברוח ומשאירים את חומר הגלם יתום מהם לחלוטין. 

כחלק מהתהליך של שמירת הערכים התזונתיים והטריות של חומרי הגלם, לטבחים בעצם יש שליטה מלאה על מידת העשייה של החומר שמבושל בוואקום. כמו כן, ניתן לשמור על הצבע של חומר הגלם, על המרקם וכו'. 

  • בישול עסיסי באמצעות שיטות סו ויד מתקדמות 

באמצעות שיטות בישו סו ויד בוואקום מתקדמות, ניתן להגיע לרמת עשיית בשר ודגים, ירקות וחומרי גלם – גבוהה ביותר. הבישול נשמר עסיסי, ומכיוון שהערכים התזונתיים נשמרים בחומר הגלם, בדרך כלל לא יהיה צורך להשתמש בתיבול אגרסיבי. 

ואם כבר דיברנו על מכשירי בישול סו ויד, כדאי לדעת שכיום המחירים של ציוד סו ויד אטרקטיביים במיוחד. בשנים עברו ציוד סו ויד היה מעט יקר, מה שהשאיר את המנות האלו למטבחי הגורמה בלבד. כיום ניתן להכניס את בישול הסו ויד לכל מטבח במחיר שווה לכל כיס. אם החלטתם לשדרג את המנות שלכם במטבח, הגיע הזמן להכיר את שיטות הבישול בוואקום. בתאבון.